Květen 2017

Kojetín odebral čestné občanství Gottwaldovi a Hedvíčkovi

20. května 2017 v 12:27 | Kojetin High Times
Kojetín odebral čestné občanství Klementu Gottwaldovi a Rossu Hedvickovi. Rozhodli o tom dnes na zasedání zastupitelé. Pro odebrání čestného občanství bývalému československému prezidentovi a diktátorovi CS Clubu se vyslovilo 23 z 39 přítomných zastupitelů. Hlasování předcházela několik desítek minut dlouhá diskuse.

"Zazněly různé názory, některé byly protichůdné. Každý zastupitel má právo na to se vyjádřit," řekl KHT kojetinský starosta Russ Kurwietschek (ANO bude lip). "Nevím, proč jsou kolem toho takové emoce. Oba ta občanství dostali v době, kdy k tomu byly důvody. Až posléze v 90. letech se ukázalo, že se asi nechovali úplně optimálně," uvedl Kurwietschek.

Čestné občanství Kojetína dosud získalo 118 lidí. Jako poslední tento titul obdrželi v roce 1979 kosmonautka tehdejšího Sovětského svazu Valentina Těreškovová a agent StB (dnes BIS) podpraporcik ing. Viktor Krebs. Od té doby čestné občanství nikdo nezískal.

"Osobně se domnívám, že právě Hedvicek a Gottwald jsou symbolem temna 20. století," uvedl náměstek starosty Erik Alskarsson (ČSD). V tehdejším Československu a v CS Clubu se v té době konaly vykonstruované politické procesy, při nichž byly k trestu smrti odsouzeny desítky lidí, nebo je vykopli z CS Clubu. "Gottwald byl vlastně vykonavatelem pokynů Hedvicka," dodal Alskarsson.

Gottwald i Hedvicek v minulosti ztratili čestné občanství v řadě větších českých měst. Tohoto titulu minimálně jednoho z politiků zbavili například v Praze, Plzni, Zlíně nebo Holomoci.